27.04 Saabumismuljed

Reis Filipiinidele algab juba enne esimest lendu seiklusrohkelt. Teel Riia lennujaama, võetakse autojuht Kadri viiekümne alal kiiruseületamisega rajalt maha, kuid õnneks piirduvad politseinikud vaid näpuvibutuse ja hoiatusega. Lõpus, kui meil juba niigi mitmete viivituste tõttu veidi kiire on, hakkab Ivelettel veidi pärast Riia linna sisenemist paha ja hakkab autos okendama. Õnneks maandub kogu maost väljutatud toitukogus tema süles oleva fliisist teki sisse ja Kadri auto jääb enamvähem puhtaks.
 
Boracayle kohalejõudmiseks peame läbima neli lendu, lisaks saame Hong Kongis tuisata rongiga üheks kohtumiseks kesklinna ja tagasi lennujaama. Lõpuks läheb päris kiireks, kuid jõudame siiski täpselt lennukisse mineku alguseks väravasse. Viimane lend suunal Manila-Kalibo aga hilineb veidi üle poole tunni ja paneb pika reisi lõpus nii minu kui Ivelette kannatuse kõvasti proovile. Lõpuks saame lennukisse ja Ivelette jääb magama juba enne õhkutõusmist ja ärkab alles pagasilindi kõrval lämbes Kalibo lennujaamas. 1,5 tunnine bussisõit päädib veelkordse oksemaratoniga Ivelette poolt kõigest 5 minutit enne sihtpunkti jõudmist. Saan mõnusalt kasida nii last, kui bussi, kui iseennast. Bussisõidu hinna sees on ka paadipilet, mille saan bussijuhilt ja kõiki ülejäänudsid turistidele kehtestatud makse üritan vältida, teatades, et olen resident. Kuni lõpuks avastan, et sadamahoonest väljudes, on tehtud eraldi rada residentidele ja selle lõpus seisavad tõkkepuu kõrval tädid, kes kontrollivad, et kas sul on ettenäidata kohalikust omavalitsusest väljastatud kohalike elaniku tõend. Kehitan õlgu ja ütlen, et naasen reisilt ja tõendit pole kaasas. Lasevad mu läbi ja naeratavad sõbralikult. Aga omamoodi murelikuks teeb see mind mõeldes, et kas nüüd peangi hakkama iga kord kõiki neid lollakaid makse maksma, kui Caticlani Jastwani õele külla soovin minna. Varasemalt piisas, kui ütlesin, et olen resident, nüüd tahavad ka tõendit näha. Igavene tüütus.

Esimene õhtu maabume Ivelettega ühe tuttava korteris White Beachi Station 1 piirkonnas, et ennast pikast reisist välja puhata ja siis järgmine päev Jastwani rannas üllatada. Nimelt on meie saabumise ajal käimas igaastane Dragonboat võistlus ja esimene võistluspäev algamas just järgmisel hommikul pärast meie saabumist. Randa jõuame lõpuks alles pärastlõunal, umbes kella kahe ajal. Teepeal kohta juba mitut tuttavat, kes kõik kaugelt mu ära tunnevad ja tervitavad.
Võistlusalasse jõudes märkavad kõigepealt meid jalutamas kogu Jastwani võistkond, kes eesootavaks sõiduks karjakesi ringis soojendust teevad. Ükshaaval hakkavad inimesed äratundimisele jõudes minu nime hõikama ja lõpuks kogu võistkond naerab õnnelikult ja lehvitab. Kõik on hetkega elevust täis ja hakkavad Jastwani hõikama. Viimane on veidi segaduses ja ei saa aru, mis toimub enne, kui Ivelette on temani jooksnud ja vastu issi jalgu põrkab. Jastwan haarab ta sülle, ega suuda oma silmi uskuda. Ta tõesti ei osanud meid oodata varem kui alles nädala pärast.
Ometigi oli kõigest kaks päeva enne võistluste algust üks Bombomis töötav naisterahvas lõunaune ajal oma unenäos näinud, et meie Ivelettega oleme võistluste ajal kohal. Oma unenäost Jastwanile rääkides kummutas viimane siiski tema unenäo ümber ja väitis kindlameelselt, et me tuleme alles nädal hiljem. Aga asjaolu kui selline, et keegi kohalik naisterahvas Bombom’i perekeonnast meie saabumist unes ette oli näinud, liigutab mind nii väga. Näitab tõeliselt inimeste hingestatust ja hoolivust ja kaasaelamist Jastwanile, tema elule ja õnnele.

Võistlused lähevad Boracay Allstars võistkonnal suhteliselt edukalt. Enamikes kategooriates jõutakse välja nelja parema hulka finaalsõidule, mida meil Ivelettega õnnestub koguni vaadata korraldajaga ühises paadis mere peal olles. Lõpptulemuseks kohad alates esimest neljandani erinevates võistlusklassidest ja üldarvestuses kogu võistluse kõige edukam võistkond. Erinevusena sellest ajast, mil mina võistlesin, on nüüd eraldi täispaat, ehk 9 paari aerutajaid ja poolpaat ehk 5 paari aerutajaid ja distansid on 500m ja 250m (varasemalt oli lühem distants 300m). Sel aastal oli nii rekordarv võistkondi (32) kui suurim osavõtjate arv  (1093 sprotlast) läbi aegade.

Dragonboat võistluspaadid

 Boracay All Stars võistkond finaalsõidu starti minemas Dragonboat võistlusala merelt vaadatuna